Lorem Ipsum

Mano pirmasis MSC kruizas

MSC kruizų kompanija įkurta 1960 m.

MSC Fantasia laivas talpina iki 4,363 svečių, o juos aptarnauja 1,370 personalo darbuotojų. Laivas pastatytas 2008 metais. Laivo ilgis 333 m, o plotis 38 m. Tad pasivaikščioti tikrai yra kur. Tai vienas didžiausių laivų pasaulyje, pastatytų Europos kompanijos užsakymu.

Apie kruizą svajojau seniai, bet vis bijojau supimo. Pagaliau pasiryžau ir įspūdžiai pranoko visus mano lūkesčius¡

KRUIZAS PIRMA DIENA

Laivas- puikusis MSC Fantasia- mūsų laukia nuo 13 val. Kajutė su balkonu ( gal be reikalo paišlaidavom, bet koks gėris sėdėti balkone su knyga rankose).

Išplauksime tik pavakare, t.y 17 val.

Laivas- tai tikras atostogų fabrikas. Apstulbino blizgesys ir spindesys. Pirmą dieną visi fotografuojasi to blizgesio fone.  Auksu žvilgantys turėklai, žėrintys laiptai, fortepijonas, permatomas visas, dvi smuikininkės griežia gyvai, vėliau prie jų prisijungia dainininkė ( gana šaižaus tembro sopranas), keletas rusiškų romansų skamba žavingai, bet aplink sklandantis triukšmas (  pokalbių nuotrupos, batelių kaukšėjimas, taurių ir puodelių skambčiojimas) viską sugeria į save ir užgožia. Ieškome kajutės. Puiku! Erdvės pakanka, gal dušas kiek mažokas, bet ne gyventi čia susiruošėme. Geriu vaistus nuo supimo, baisiai bijau, kad kelionė nesibaigtų vos spėjus prasidėti. PLAUKIAM!

Pirmi mokymai: pasiimam gelbėjimo liemenes ir einam į nurodytą denį. Mūsų punktas teatre. Visi linksmi. Kelionė prasidėjo.

Vakarieniaujam pirmoje pamainoje, tai reiškia, kad šou žiūrėsime vėliau. Prie staliuko sėdime vieni. Puiku- nereikės bendrauti apie nieką! Vakarienei galime pasirinkti keletą patiekalų arba visus, kaip kam patinka. Gal kiek ilgokai aptarnauja, bet mes juk niekur neskubame- atostogos. Antra vertus, visada galima rinktis „Zanzibaro“ restoraną, kur švediškas stalas nuklotas ne ką prasčiau, nei čia.

Vakarinis šou teatre nustebino. Nemėgstu saviveiklos, bet pastatymas buvo gana profesionalus. Vėliau išsiaiškinom, kad akrobatai iš Tanzanijos, šokėjai ir kiti cirko artistai bei dainininkai iš Rusijos ir Ukrainos. Vilniuje tikrai neičiau žiūrėti tokių programų, net jei ir primokėtų, bet čia laive-viskas super. ATOSTOGOS!

Animatorius iš Kroatijos papasakojo, kad visi čia  gyvena, kaip viena šeima. Darbas įdomus, jam patinka, anksčiau, kai dirbo viešbutyje, buvo žymiai sunkiau, nes vienam tekdavę daugybė funkcijų, o čia viskas apgalvota ir paskirstyta. Bet jei turėtų galimybę Kroatijoje gauti darbą ir uždirbti nors pusę tiek, jo čia nebūtų seniai. Sunku ilgą laiką gyventi tik laive, be savo namų ir artimųjų. Jo sužadėtinė iš Filipinų, susipažino dirbdami kartu. Dabar bando vėl patekti į vieną laivą. „ Ji labai vertina šeimą ir yra labai šitas žmogus, jai svarbus bendravimas, o dabar daugelis turi savo televizorių, savo kompiuterį ir kalbėtis nėra būtina.“ Pastarieji žodžiai priverčia kiek susimąstyti.

ANTRA KELIONĖS DIENA – BARIS

Apie Barį žinojau visai nedaug. Tai miestas Italijos pietuose, Pulijos regione. Sąmoningai nusprendėme nepirkti ekskursijų, nes nesinorėjo išlipus iš laivo vėl važiuoti kažkur, klausytis gido, skubėti per trumpą laiką pamatyti viską. Gal tai nėra rekomenduotinas variantas, bet man labai tinkamas, nes norisi laisvai apžiūrinėti tai, kas patinka, prisėsti kokioj kavinukėj, kažką naujo paragauti. Tad Baryje tiesiai iš laivo patraukėm pėstute link senamiesčio, kuris visai čia pat prie pat uosto. Siauros gatvelės pridžiaustytos skalbinių-tikra Italija. Pro praviras duris sklinda dieviški maisto kvapai, matyt, tiesiai  patektum į virtuvę, kur italė mamytė kažką kepa pietums. Nedideli kiemeliai, bažnyčia ir vėl bažnyčia, net ir nedidelį picerija, kurioje prisėdom, ir ta įsikūrusi bažnyčioje! 6 EUR, jei užsisakysi picą Margaritą ir alaus. Jei užsakinėsi atskirai, mokėsi ženkliai daugiau. Mūsų alus ir baklažanų užkandėlė kainavo apie 19 EUR. Taigi, laisvė rinktis kainuoja. Trumpam užsukam į tvirtovę muziejų, toliau nueinam iki žymas teatro pastato pri pat jūros, pavydžiai pasižvalgom po ilgą, palmėm apaugusią promenadą ( kad taip Palangoje tokia būtų!), žuvų turgus tuščias, bet kvapas tebėra. Mus aplenkia grupė dviratininkų- miesto turą galima rinktis ir tokį. Dar keletas gatvelių ir užklystam į svarbiausią vietą- šv. Mikalojaus baziliką, statytą XI amžiaus pabaigoje. Ramu viduje, norisi pasilikti valandžiukei. Piligrimai gausiai lanko šv. Mikalojaus kapą. Čia pamatysi ir Bonos Sforzos kapą.

TREČIA DIENA – KATAKOLONAS

Siūlo ekskursijas į Olimpiją- istorinį Graikijos miestą vos 15 km nuo Katakolono, kur galima pamatyti Dzeuso ir Heros šventyklų griuvėsius- ar po Katakolono apylinkes. Renkamės vėl laisvą klaidžiojimą, Olimpiją pasilieku kitam kartui. Katakolonas- nedidelis uostas. Čia viskas, kas būdinga Graikijos kurortams: tavernos, siūlančios graikišką maistą, suvenyrų parduotuvės, kur gali nusipirkti visko: nuo aliejaus, prieskonių, muilų, kempinių iki bronzinių muziejaus eksponatų kopijų ar nepaprastai originalių auskarų už 180 EUR… pradinė kaina buvo 550 EUR. Pardavėja- šviesiaplaukė amerikietė, ištekėjusi už  graiko ir gyvenanti čia netoliese, name kalno šlaite, kur iš terasos matyti Olimpija, tad ji gali stebėti olimpinės ugnies uždegimo ceremoniją tiesiai iš savo namų- labai protingai aiškina, kad mūsų amžiuje, t.y. mano ir jos, papuošalai turi būti tikri, klasikiniai, nekrentantys į akis, bet turintys vertę. Oj, kaip aš jai pritariu, bet 180 EUR mane įtikina šį kartą save mylėti kiek mažiau..

Po valandėlės klaidžiojimų matom, kad kone visos kavinės pilnos turistų, tad pasukam paplūdimio link. Ir čia spalio viduryje pusę valandos neišlendu iš jūros, nes šilta!!!

KETVIRTA DIENA – SANTORINIS

Anksti ryte atplaukiam į Santorinį. Laivas meta inkarą jūroje ir mus į krantą kels  kateriai. Antrą kartą atplaukiau į Santorinį. Noriu kuo greičiau pasiekti Ojos miestą ir įsitikinti, kad čia vis dar tebėra nerealiai gražu.

Išlipame Firoje ir čia pat persėdam į laivą, kuris nuplukdys mus iki Ojos. Dairomė prieplaukoje, autobusas nuveža į kalną iki stoties, o čia prasideda kelių valandų klaidžiojimas po Ojos- vieną gražiausių ir labiausiai fotografuojamų vietų pasaulyje. NEREALU. Vėl fotografuoju viską iš eilės ir prisiekiu sugrįžti čia ilgesniam laikui. Sugrįžus į Firą vaikščioti jau nebesinori, tad leidžiamės prieplaukos link… Šis kelias vertas atskiro aprašymo, nes leistis tenka ilgai, zigzagais, asiliukai laukia turistų, kad nuneštų juos žemyn arba aukštyn. Asiliukų daug, turistų einančių pėstute irgi. Tad žymiai protingiau būtų buvę nusileisti tuos 260 m žemyn funikulierium.

PENKTA DIENA – ATĖNAI

Atėnai – tai Akropolis. Laiko nedaug, tad skubam link autobuso, jų čia bent trys skirtingom kainom. Renkamės pigiausią ( 10 EUR), nes jau žinome iš patirties, kad laiko užteks tik Akropoliui ir pietums mieste. Todėl ilgi maršrutai nedomina. Pusvalandį trunka kelionė. Prie Akropolio rikiuojasi eilė. Įsigyjame bilietus ir traukiam aukštyn. ĮSPŪDIS! Ką ir besakysi. Norisi čia pabūti kiek ilgiau.

ŠEŠTA DIENA – KORFU SALA

Korfu labai norėjau pamatyti, nes antrus metus čia skraido pigių avialinijų bendrovė. Dar Atėnuose mačiau reklamą—Korfu visą dieną už 5 EUR. Pasirodo, tiek kainuoja dienos bilietas ir gali važiuoti kur nori. O kur čia važiuosi, norėčiau paplūdimius pamatyti, bet girdėjau atsiliepimus, kad čia jie akmenuoti ir nelabai primena Palangą. Tad pėdinam pėstute nuo laivo iki senamiesčio. Užtrunkam apie 25 minutes. Senamiestis gražus, mielesnis, nei Baryje. Kažkas toje Graikijoje yra kitaip, tik nelabai galiu suvokti kas. Gal viskas paprasčiau? KORFU rekomenduoju visiems, kas ieško pigių ir įdomių atostogų. Kažko ypatingo čia nėra, bet.. Kainos nesikandžioja, maistas puikus, o iš Korfu galima keltais nuplaukti į Barį, Albaniją, Juodkalniją. Todėl visiems Balkanų mylėtojams rekomenduoju 2019 m. vasarą skristi į Korfu.

Korfu arba Kerkyros senamiestis  pilnas restoranėlių, parduotuvėlių, pigiau, nei Italijoje ir ženkliai pigiau, nei Kroatijoje ( labai gerai tai supratome Dubrovnike ir Kroatiją išbraukiau iš savo prioritetų sąrašo). Graikiškoj tavernoj užsisakėm aštuonkojį ir balto vyno ( 0,5 l kainuoja 5 EUR!!! Po kainų laive, kur taurė vyno kainuoja virš 5 EUR, čia viskas atrodo labai pigu ir nerealiai skanu). Aštuonkojo čiuptuvas  minkštutėlis, keptas grilyje, pateiktas su keptomis daržovėmis. Jokių bulvių fri ar kopūstų salotų. TOBULAS SKONIS! Nesvarbu, kad vienas padavėjas aiškina, kad tik vakar pagautas, o kitas vėliau papasakojo, kad dabar pats aštuonkojų gaudymo metas, pagavus būtina mėnesį ar pusantro palaikyti šaldiklyje, kad suminkštėtų, tada reikia kiek pavirti vandenyje su actu (2:1 santykis), o tada jau kepti grilyje. Skonis neišpasakytas, niekada neragautas. Jei ką domina, atskleisiu restorano pavadinimą. Beje, jie turi ir nebrangius apartamentus. Tad jei vasarą planuoja kas į Korfu, mielai pasidalinsiu informacija. Vos spėjam į autobusą, už 1,5 EUR vežantį iki uosto. Sudie, Korfu, planuoju čia dar sugrįžti.

SEPTINTA DIENA – DUBROVNIKAS

Ne veltui visi čia buvę tiek daug pasakoja apie Dubrovniką. Iki 1918 metų buvusi Ragusa, miestas aptvertas gynybine siena, nuo kurios matyti patys gražiausi Dubrovniko vaizdai. Iš uosto iki miesto centro taksi kainuoja 10 EUR. Autobusas veža už 12,90 EUR asmeniui. Atplaukėm labai anksti, todėl pirma skubame pakilti funikulieriumi į aukščiausią kalną, iš kur atsiveria nuostabiausia panorama. Bilieto kaina 100 kunų. Tiek pat kainuoja ir pasivaikščiojimas Dubrovniko siena. Mes kylam pirmieji, nes atėjom čia 8:50 h. Gražu, norisi viską fotografuoti be saiko. Apačion leidžiasi vingiuotas takelis, galima ir pėstute, gaila tik laiko neužteks. Čia pat siūlo bagi turą po apylinkes, o netoliese, vos už 15 min. kelio, Jūsų laukia tradicinių kepsnių restoranėlis.

Dubrovniko siena apeiti užtrunkam ilgiau, nei valandą. NUOSTABU. Žiūrėkite nuotraukas ir daugiau jokių komentarų nereikės. Kai nulipam žemyn, senamiestis pilnas turistų. Dubrovnikas – kol kas pats brangiausias miestas iš aplankytų kruizo metu. Alus virš 6 EUR, pigiausias valgis- čevapčica kainuoja apie 75 kunus. Suvenyrų net nežiūrime-pagaminta Kinijoje, o kainos nerealios.

Laukiame taksi, tvarkingai sustoję į eilę, bet čia jau atsiranda gudručių, bandančių įsėsti be eilės. Kruizas į pabaigą, gal visi jau pavargo nuo atostogų?

 

AŠTUNTA DIENA- VĖL VENECIJA

Atplaukiam anksčiau, nei nurodyta laivo laikraštyje (kasdien gaudavome po naują numerį su visa informacija, kelintą atplaukiam į uostą, kokios ekskursijos, kelintą ir kur galime pusryčiauti, kokios nuolaidos galioja laivo parduotuvėse, koks šou mūsų laukia ir t.t.)

Venecija tebėra tokia pat paslaptinga ir nepkartojamai žavinga, kaip ir prieš savaitę. Išlipam iš laivo be jokio plano, mūsų lėktuvas tik pavakare, bet kur dėtis su visais lagaminais?  Tad traukiam iš savo terminalo link vaporetto, kuris , pasirodo, už 15 EUR  per valandą ir 45 minutes nuplukdys mus iki Marco Polo oro uosto. Puikus variantas. Dar kartą pasižvalgom po Veneciją: Dožų rūmai ryto šviesoje atrodo dar paslaptingiau, turistų nedaug, vėl norisi fotografuoti šį grožį. Stabtelim Murano saloje, ir vėl pasigailiu, kad nenusipirkau auskarų iš Murano stiklo, nei tobulo venecijietiško pakabuko ant kaklo. Na, gal dar oro uoste. Nelabai tuo tikiu, bet laiko juk bus.  Žinau, kad tikrieji mano papuošalai manęs laukia, nesvarbu kur bebūčiau, jie laukia manęs, kol galės prisiderinti prie mano stiliaus… ir prie mano piniginės galimybių.  Yra du dalykai, kuriuos verta parsivežti iš kelionių: papuošalai ir kvepalai ( čia tikrai moteriškas variantas, nieko bendro neturintis su įspūdžiais, nuotraukomis ir pan. dalykais).

KLAUSIMAI –ATSAKYMAI

1.Kiek papildomai reikia pasiimti pinigų į savaitės kruizą?

7 EUR asmeniui laivo mokesčiai parai, vienas EUR privalomai UNICEF, toliau gėrimai laive, jei nepirksite iš anksto gėrimų paketo( o siūlo pačiu įvairiausius: nuo 21 puodelio kavos iki all  inclusive varianto už 23 EUR per parą asmeniui), ekskursijos, jei jų nesirinksite, tuomet kelionė iki miesto ir bilietai vis vien kainuos, taigi minimali suma bus apie  250-300 EUR. Ekskursijos ir pirkiniai laive (čia jau širdžiai sunku atsispirti, nes vilioja nuolaidos kvepalams, vardinėms rankinėms, o gal kas ir dantų šepetuką namie pamiršo..)

2.Kokie keliautojai renkasi keliones kruiziniais laivais?

Visų pirma tie, kas nori kuo daugiau per trumpą laiką pamatyti, t.y. smalsūs ir mėgstantys komfortą. Daugiausia keliauja vyresnio amžiaus poros, šeimos su vaikais, draugų kompanijos, vyrauja poros. Pavienių keliautojų tikrai nedaug. Tad kruizus drąsiai galiu vadinti šeimyninio poilsio kelione, vaikams laive sudarytos visos sąlygos: mini klubas, žaidimai, baseinai. Porų laukia įvairūs konkursai, šokių pamokos, šou programos, disko, gyva muzika ( na, kokie keturi ar penki skirtingi barai, kur vis kitokia muzika), ką jau bekalbėti apie bingo arba kazino, kur lošėjų, beje, netrūksta… ne Las Vegas, bet, kaip laivui, tai visai neblogai).

  1. Kaip išsirinkti tinkamą kruizą?

Jei niekur nesi buvęs, tuomet verta rinktis pagal išplaukimo uostą, t.y. tą, kur lengviausia ir pigiausia nuskristi, pvz. Barselona.

Kitas kriterijus būtų maršrutas. Ką labiausiai norisi aplankyti? Graikijos salos ir Italija? Italija, Ispanija, Tunisas, Malta? O gal Ispanija, Madeira, Kanarai, Marokas? Karibų kruizai žavi visus. Jų kaina prasideda irgi nuo 1300 Lt, bet skrydis iki išvykimo uosto gali viršyti visus lūkesčius. Antra vertus, japonai irgi  brangu iki Italijos atskristi, bet jų laive sutikau nemažai, kaip ir kanadiečių ar amerikiečių, buvo ir brazilų.

4.Kada geriausia pirkti kruizą?

Žinoma, per išpardavimus, kurie vyksta du kartus: rudens arba pavasario išpardavimai. Trunka jie 94 val., bet kajutes galima iš anksto rezervuoti. Dar du kartus per mėnesį būna penktadienio išpardavimai, bet tuomet nuolaidos taikomos tik vienam ar keliems kruizams ir tik tam tikrom datom. O artais kompanijos pasiūlo kruizą kartu su skrydžio bilietais iš Vilniaus ir nuvežimu iki laivo.  Šis variantas- pats ekonomiškiausias. Kainos skelbiamos pavasarį, bėda ta, kad čia jau negali rinktis nei maršruto, nei datos, bet kaina tikrai būna gera.

  1. Draugiški patarimai, ko nereikia daryti? 

Į kruizą pasiėmiau kelioninį lygintuvą, jo taip nei karto ir neišsitraukiau.

6.Ką būtina pasiimti į kruizą? 

Jei mėgstate maudytis ir nepraleisite progos pasilepinti saule atvirame denyje prie baseino, tuomet pasirūpinkite tinkama apranga, pvz., patogiu chalatu, nes su maudymosi kostiumėliu per visą laivą iki kajutės juk neisi. Tad pagalvokite iš anksto apie patogius rūbus, avalynę bei krepšį, kurie tiks renkantis poilsį prie baseino.

Visų pirma, moterims rekomenduočiau pasirūpinti vakarine apranga. Tai tikrai malonu vakarienei persirengti ypatingais rūbais. Kiekvieną vakarą su džinsais galite pasijusti nepatogiai.

  1. Ką pirkti laive?

Rekomenduoju nusipirkti kvepalus, jei bus tokie, kuriuos mėgstate. Tikrai pigiau, nei bet kur kitur ( kalbu apie originalius kvepalus).

Italės pirko glėbiais vardines rankines. Nuolaidos neblogos joms buvo, bet neradau nei vienos patinkančios. Gal Jums labiau pasiseks.

 

Tekstas Astos Jolantos Miškinytės